Пошук
Close this search box.

Участь у роботі круглого столу «В.І.Вернадський – шляхами наукової спадщини»

Участь у роботі круглого столу «В.І.Вернадський – шляхами наукової спадщини»

19.02.2013 року викладачі кафедри економіки та бізнес-адміністрування д.е.н., професор Л.Г. Мельник, к.е.н., доцент Чигрин О. Ю та к.е.н., доцент Шкарупа О. В. прийняли активну участь у роботі круглого столу «В.І.Вернадський – шляхами наукової спадщини», присвяченого 150-річчю від дня народження вченого.

Цей захід було організовано відділом абонементу Сумської обласної наукової бібліотеки ім. Н.К. Крупської, співробітники якого (Бондаренко Л.С. та Левенець О.А.) підготували презентацію життєвого і творчого шляхів В. І. Вернадського – натураліста, мислителя, засновника і першого Президента Академії наук України.

Викладачі кафедри економіки та бізнес-адміністрування виступили з доповіддю щодо розвитку сучасного ноосферогенезу в контексті наукових пошуків В. І. Вернадського. Зокрема, мова йшла про доцільність зміни концепції природокористування у сучасних умовах. Глибинний аналіз еколого-економічної ситуації, що склалася в Україні переконує про необхідності поступового заміщення «важких» галузей економіки (металургія, хімічна промисловість, паливна енергетика), орієнтованих на використання невідновних природних ресурсів секторами економіки, які здатні використовувати відтворювальний потенціал відновних природних ресурсів (органічне землеробство, біоенергетика, інформаційна економіка, рекреаційна сфера, туризм, креативна економіка). Розвиток зазначених секторів економіки дасть змогу радикально зменшити енергоємність та ресурсомісткість національного продукту.

Сьогодні енергоємність виробництва в Україні вдвічі вища середньосвітових показників і в 3-4 рази перевищує рівень країн-лідерів. Україна наполовину забезпечує свої потреби вітчизняними ресурсами нафти та на третину видобутком власного газу. Нескладні підрахунки показують, що зменшення енергоємності вітчизняної продукції до середньосвітового рівня дало б змогу повністю відмовитися від імпорту нафти й вдвічі скоротити потреби імпорту природного газу. Але це лише початок. Україна має величезний потенціал видобутку енергоресурсів на основі відновлюваних ресурсів біоенергетики (біогаз, біоетанол, біодизель), а також вітроенергетики. З погляду на це, сьогодні атавізмом видаються проекти, пов’язані з активізацією невідновних ресурсів, у тому числі сланцевого газу та «тромбування» малих річок греблями задля так званих малих ГЕС.

Ноосфера – створений людьми колективний розум планети – в решті решт, повинні осягнути ідеї великого вченого В.І. Вернадського, що користуватися продуктами живої оболонки Землі можна не руйнуючі, а примножуючи здатність її відтворювального потенціалу. Сьогодні Україна має всі шанси перетворитися на макроекономічний екополіс, який живе та живиться благами природи, живлячі природні сили її відтворювального потенціалу.

Виступи та запитання викликали жваву дискусію серед присутніх, показали інтерес молоді до актуальних проблем сьогодення. В обговоренні всіх питань активну участь прийняла викладач Сумського державного педагогічного університету ім. А.С. Макаренка Г. П. Приходько.

На масовому заході були присутні шанувальники видатного українського вченого, студенти вищих навчальних закладів, учні ЗОШ № 10, представники ЗМІ.