Пошук
Close this search box.

Стажування проф. Л.Г. Мельника в Новій Зеландії

Стажування проф. Л.Г. Мельника в Новій Зеландії

Днями з науково-викладацького стажування в університеті Массей (Окленд, Нова Зеландія) повернувся завідувач кафедри економіки та бізнес-адміністрування, директор НДІ Економіки розвитку в СумДУ, д.е.н., професор Л.Г. Мельник.

В ході стажування йому вдалося завершити свою монографію “Тріалектичні засади управління розвитком економічних систем” (книгу найближчим часом побачать читачі), завершена також робота над статтею «Тріалектика еволюції капіталу і вартості в процесі розвитку економічних систем» для видання СКОПУС, підготовлено розділ для нового підручника “Економіка і бізнес”, а також навчальний модуль за програмою, що виконується в рамках гранту ЄС Жана Монне.

Відбулися також змістовні бесіди з вченими та аспірантами університету Массей. Порушувалися питання економічної аналітики, формування сестейнової (“зеленої”) економіки, дослідження життєвих циклів інновацій, що ініціюють розвиток економіки, проблеми виникнення мутацій як явища в економіці та ін.

Професору Л.Г. Мельнику були задані питання про перспективи розвитку “зеленої” економіки в Україні та методичних принципах сформульованої ним концепції тріалектичності факторів розвитку систем.

В ході стажування вивчався досвід Нової Зеландії в досягненні сестейнового (сталого) розвитку. Треба сказати, що повчитися є чому. Насамперед, заслуговує повагу та наполегливість, з якою Нова Зеландія формує у себе основи “зеленої” економіки та “зеленої” енергетики. І перше, і друге засновано, насамперед, на використанні відновлюваних природних ресурсів.

Досить сказати, що вже сьогодні частка енергії, виробленої з відновлюваних джерел, наближається до 80% (близько 60% – енергія ГЕС, розташованих, як правило, на гірських річках, що мінімізує негативні наслідки для середовища; іншу частину покривають геотермальний, сонячний, вітровий і біогазовий сектори енергетики). Країна планує повністю відмовитися від «вуглецевої» енергетики, тобто тієї, яка використовує невідновні енергоресурси (нафта, газ, вугілля) вже до 2020 року. У Новій Зеландії існує повна заборона на використання будь-яких ядерних установок.

Виступ Л.Г. Мельника під час круглого столу