Одеський дайджест

Одеський дайджест

Завідувач кафедри економіки і бізнес-адміністрування д.е.н., професор Л.Г. Мельник узяв участь у Міжнародній конференції «Сталий розвиток і проблеми продовольчої безпеки», організованою Одеською національною академією харчових технологій, приуроченої до 110-річчя Академії.

Відкриття конференції ректором академії д.т.н., проф. Б.В. Єгоровим

На запрошення оргкомітету конференції Л.Г. Мельник виступив з доповіддю «Організаційно-економічні передумови забезпечення продовольчої безпеки на основі екополісного підходу» на пленарному засіданні конференції, передавши також вітальне поздоровлення з ювілеєм ВНЗ від ректора СумДУ.

Виступ проф. Л.Г. Мельника…

…викликав жвавий інтерес аудиторії

Виступ викликав такий жвавий інтерес, що ректор академії д.т.н., проф. Егоров Б.В., який уважно його вислухав, не витримавши, побажав виступити повторно, хоча вже зробив доповідь при відкритті конференції. При цьому він розвинув деякі тези із доповіді Л.Г. Мельника і навіть вступив в полеміку з доповідачем з питання про методи «м’якого» і «жорсткого» управління природними системами.

Ректор академії виступив повторно в розвиток доповіді Л.Г. Мельника

Жвава полеміка ректора академії з Л.Г. Мельником

Великий інтерес викликала подарована Л.Г. Мельником ректорові академії авторська монографія «Теорія самоорганізації економічних систем». З інтересом аудиторія зустріла коротке повідомлення, що також пролунало в доповіді, про унікальний історичний феномен – Неплюєвське Братство, що протягом майже півсторіччя демонструвало дивні соціальні і економічні успіхи.

Л.Г. Мельник передав ректорові Академії вітальне поздоровлення від ректора СумДУ проф. А.В. Васильєва й подарував власну монографію

З не меншим інтересом були сприйняті також доповіді представників Німеччини, Білорусії, Молдавії, Росії, України.

Конференція проходила під головуванням директора Інституту економіки і менеджменту в складі Академії, зав. кафедри економіки промисловості, д.е.н., проф. Павлова О.І., який, як і Л.Г. Мельник, продовжує залишатися практикуючим баскетболістом.

Головуючий на конференції д.е.н., проф. О.І. Павлов

Скориставшись «вікном» у конференції, Л.Г. Мельник зустрівся з колегами в Одеському державному екологічному університеті і на запрошення його ректора, д.ф.-м.н, професора С.М. Степаненка прочитав лекцію для студентів і викладачів ВНЗ про економічні проблеми сталого розвитку й перспективах розв’язання завдань Всесвітнього Саміту Рио+20.

Л.Г. Мельник на лекції в ОДЕкУ

Відповіді на запитання по лекції

* * *

Допитливе око може розгледіти в Одесі цікаві ознаки того, що жителі міста не тільки теоретично намагаються осягнути премудрості вирішення екологічних проблем, але й на практиці реалізують здорові способи свого життя.

Незважаючи на аж ніяк не сонячну погоду й просто таки освіжаючу температуру води (14-15° С) деякі відважні одесити починають свій день із морських ванн, причому приймаючи їх просто у морських хвилях.

Відважні одесити продовжують зранку приймати морські ванни

Не стоїть осторонь від екологічних проблем і громадська організація «Довкілля» (оригінал: «Среда обитания»). Сліди цього Л.Г. Мельник знайшов на стінках роздягалень, що самотньо нудьгують на пустому пляжі в районі Французького бульвару.

Приліплена до стінки роздягальні агітаційна листівка вражає своєю переконливістю. На тлі застиглого в камені брюсельського «хлопчика, що пісяє», красується чотиривірш, в якому поєднується поетичне натхнення якогось небайдужого до гігієни одесита з його природним почуттям гумору:

Російський оригінал:

«Чому хлопчина каменем став? –

Немає жодного секрету

То ж краще не роби ЦЕ тут,

А дотерпи до туалету!»

«В камень фея превратила

Глупого мальца за ЭТО…

Так что, лучше не рискуй –

Потерпи до туалета!»

Поруч наліплена й інша листівка цієї самої громадської організації:

Російський оригінал:

«На морі гарно ви гульнули?

А сміття в урну ви запхнули?»

«Приятно на море отдохнули?

А мусор в урну запихнули?»

І нехай поетична форма цієї настінної творчості ще зберігає значні резерви для вдосконалювання, його громадське спрямування і екологічний зміст не викликають жодних заперечень. Вони походять від тих шедеврів, які доводилося бачити Л.Г. Мельнику в одеських трамваях ще в далеких 1970-х роках:

«Щоб ти так їхав, як узяв квиток!»

або

«Не витикайся у вікно, а то ти будеш мати вигляд!»

або

«Ну, добре, висунув раз, висунув два,.. а далі що ти будеш висувати?!»

Не будемо лишати читача можливості отримати задоволення від російського оригіналу тих написів:

«Чтоб ты так ехал, как взял билет!»

или

«Не высовывайся в окно, а то ты будешь иметь вид!»

или

«Ну, хорошо, высунул раз, высунул два,.. а дальше что ты будешь высовывать?!»

* * *

Як нагорода за напружену триденну роботу була несподівана зустріч на Приморському бульварі з випускником-економістом СумДУ, який був КВНщиком, Олексієм Гончаренком, що з недавніх пір живе в Одесі. Він показав нове «обличчя» міста – бульвар Жванецького. Бульвар наче б то продовжує лінію Приморського бульвару за відомий усім одеситам пішохідний «тещин» міст.

Прохід до бульвару Жванецького

Самобутність бульвару цілком відповідає характеру творчості великого письменника, іменем якого він названий. Будинки на бульварі займають лише один його бік. На іншому боці – Приморський парк із видом на море, що відкриваються з висоти бульвару.

На бульварі красуються два пам’ятники. Кожний з них гідний особливої уваги, тому що в них сконцентрований (у кожному по-своєму) досвід і гумор багатьох поколінь одеситів. Бульвар дивним чином зберігає містичний зв’язок з його старими назвами. Колись він називався «Комсомольським», а потім чи то «Мистецтв», чи то «Мистецтва». Один пам’ятник присвячений легендарній історії з апельсинами, коли винахідливим одеситам вдалося цими заморськими фруктами піддобрити непоступливого імператора Павла I. Після такого дивного подарунка він не втримався і знову надав місту податкові (митні) пільги, які раніше сам же і скасував їм же. Таким чином, місто було врятовано від банкрутства. Своєю красою й стилем пам’ятник, безумовно, гармонізує з однією із колишніх назв бульвару, а саме – з мистецтвом.

Олексій Гончаренко й Л.Г. Мельник поруч з пам’ятником апельсинам

Інший пам’ятник надзвичайно лаконічний. Це бронзова табличка, на якій увіковічено афоризм Жванецького: «Не зміг запобігти, очоль» (оригінал: «Не смог предотвратить, возглавь»). Цей пам’ятник поєднує бульвар з його колишньою комсомольською назвою, оскільки в ньому можна розгледіти зв’язок із улюбленим девізом комсомольців багатьох поколінь: «Якщо п’янку не можна запобігти, її потрібно очолити!».

Афоризм великого класика

Втім, на Бульварі є й третій пам’ятник. Це сама бронзова табличка з його назвою…