Науково-освітній міст між США і Україною: викладачі і студенти СумДУ беруть участь в обговоренні проблем безпеки

Безпека соціально-економічних систем колосально актуалізується в умовах фазового переходу до нової соціально-економічної формації. Цей перехід наразі переживає людство в ході трьох промислових революцій: Industries 3.0, 4.0, 5.0. Безпекові проблеми надзвичайно загострилися в Україні в умовах російської агресії.
Актуальністю зазначених проблем пояснюється та увага, яку привернув українсько-американський науково-освітній міст, що відбувся 6.05.2022. У заході взяли участь близько 100 викладачів і студентів трьох університетів: Сумського державного університету (СумДУ) (Україна), Поліського національного університету (ПНУ) (Україна) та Університету Меріленду (UMD) (США).
З доповіддю-лекцією виступили д.е.н. Леонід Мельник та д.е.н. Олександр Кубатко, професори кафедри економіки, підприємництва та бізнес-адміністрування (ЕП та БА) СумДУ, завідувачі кафедр ЄС Жана Моне. Вони ознайомили присутніх з феноменом безпеки та показали, як впливають на безпеку соціально-економічних систем здобутки сучасних промислових революцій в умовах війни.
Зокрема, досягнутий рівень «зеленої» енергетики (45 тис. приватних сонячних електростанцій) і «зеленого» транспорту (понад 40 тисяч електрокарів) дозволив Україні значною мірою пом’якшити наслідки руйнування інфраструктури паливного комплексу. За темпами екологізації зазначених секторів економіки Україна входить до ТОП-10 країн світу і ТОП-5 країн Європи.
Значну роль у збереженні функціонального стану національної економіки відіграє здатність українських людей до самоорганізації. Частка фрілансерів серед працюючих людей в Україні наближається до 10%. Тобто кожний десятий працюючий українець сам знаходить собі роботу, визначає режим праці і відпочинку, здійснює фінансову діяльність. Саме здатність працювати дистанційно значною мірою полегшила стан багатьох сімей в умовах війни. За кількістю фрілансерів на душу населення Україна входить до ТОП-5 країн світу.
Важливу роль у забезпеченні економічної безпеки держави відіграє ІТ-сектор, який під час війни вийшов на друге місце в експорті країни (після агропромислового сектора). Він значно менш чутливий у порівнянні з металургійним комплексом до порушення ресурсної логістики.
Лекція викликала жваву дискусію учасників. Модераторами круглого столу були: д.е.н., проф. Ірина Сотник (СумДУ), д.е.н., проф. Віталій Данкевич (ПНУ) та Dr., проф. Енн Легер (Ann J. Leger) (UMD).
В лекції були використані результати наукових досліджень двох проєктів ЄС Жана Моне (рівня кафедри), які наразі виконуються на кафедрі ЕП та БА СумДУ:
 «Законодавчий, економічний та соціальний перехід ЄС до сталого суспільства в межах Індустрії 4.0 та 5.0» (619997-EPP-1-2020-1-UA-EPPJMO-CHAIR) (2020–2023), керівник Л. Мельник;
 «Економічна політика ЄС та громадянське суспільство» (619878-EPP-1-2020-1-UA-EPPJMO-CHAIR) (2020–2023), керівник О. Кубатко.