Пошук
Close this search box.

КНИЖКОВА НОВИНКА: ФІЛОСОФСЬКІ КАЗКИ… – НЕ СЕРЙОЗНО ПРО СЕРЙОЗНЕ

КНИЖКОВА НОВИНКА: ФІЛОСОФСЬКІ КАЗКИ… – НЕ СЕРЙОЗНО ПРО СЕРЙОЗНЕ

Нещодавно побачила світ нова книга д.е.н., професора Л.Г. Мельника (завідувача кафедри економіки та бізнес-адміністрування СумДУ, директора НДІ Економіки розвитку МОН та НАН України): «Філософські казки про розвиток: просто про складне».

В лаконічній анотації до книги читаємо:

У доступній художній формі (казки, притчі, анекдоти, вірші) перед читачем розкривається зміст основних закономірностей ро­звитку систем. Зокрема відкривається завіса над глибинним зміс­том ключових питань: на­чала і механізми формування систем, логіка і матеріально-інформаційне наповнення процесів розвитку, роль людини в еволюційному феномені, сутність такого явища, як сестейновий (сталий) розвиток.

Крім авторських робіт в книзі наведені фрагменти художніх творів ві­домих авторів, а також витяги з наукових праць провід­них вчених. Вико­ристано також висловлювання мислителів з роз­глянутих питань.

Вже сама обкладинка готує читача до того, що в книзі поєднується несерйозне із серйозним, просте із складним, художнє із науковим. На фоні солідних атрибутів наукового змісту на Вас із подивом поглядає кумедне курча, що тільки-но побачило світ. Саме воно уособлює в собі символ нової системи, якій належить пройти весь складний шлях своєї самоорганізації і розвитку.

Зміст
Глава 1. Початок начал
Глава 2. Відчуття матеріальності
Глава 3. Осягнення розумом інформації
Глава 4. Становлення пам’яті
Глава 5. Сприйняття системності
Глава 6. Анатомія розвитку
Глава 7. Діалектика творення
Глава 8. Механізми розвитку
Глава 9. Триалектика людини
Глава 10. Сестейновий розвиток
Познайомитися з детальним змістом та деякими фрагментами із книги можна за посиланням
ВІДГУКИ РЕЦЕНЗЕНТІВ ТА ПЕРШИХ ЧИТАЧІВ КНИГИ
Для тих, в кому ще живе дитина, але вже визрів філософ …

Книга проф. Л.Г. Мельника «Філософські казки про розвиток» у своєму роді унікальна за своєю значимістю для активізації трансформативних процесів розумового простору України. Масштабність цього твору як феномена визначається більш глибокими причинами, ніж здається на перший погляд. Книга дає можливість побачити значуще в рушійних силах розвитку не з позицій логічного і прагматичного мислення, а з позицій архетипового образного сприйняття світу і наукових істин. Акцентуючи увагу на приказці: «казка – прибрехує, але й натякає» («сказка ложь, да в ней – намёк»), автор звертається до несвідомого читача, викликаючи особливі почуття відповідальності за вимовлені слова, в їхньому широкому розумінні як дії, що перетворює світ.

Слід підкреслити, що говорити просто про складне дано не всім, а лише тим, хто володіє особливим даром відчування навколишнього світу. До цієї когорти, без всякого сумніву, належить і автор, в особистості якого дивовижним чином синергійно поєдналися інтелект, освіченість і літературний талант.

Запропоновані філософські казки розраховані не тільки на дітей. Можна навіть сказати, вони «скроєні» дітям на виріст. Мабуть, їх основний читач – це дорослі, у кого ще живе дитина, але вже визрів філософ, який замислюється над проблемами та шляхами розгортання Життя.

Бистряков Ігор Костянтинович, д.е.н., професор (м. Київ)

Заряд позитивної енергії

Книга написана живою яскравою мовою. Вона захоплює при читанні з будь-якої сторінки, хоча і вимагає достатньої підготовки читача … Глибокі думки, забавні розумні приклади …

І дорослі, і діти знайдуть у ній свої родзинки, .. але кожен – своє. Те саме можна сказати і про представників різних спеціальностей. Легко і начебто граючи, осягаєш знання про біосферу, ноосферу, систему, системне мислення.

Книга пронизана іронією і … гумором … Від неї отримуєш заряд позитивної енергії.

Панченко Людмила Миколаївна, к.ф-м.н. (м.Суми)

… Залишає відчуття радісного умиротвореного спокою

Присвятою до надзвичайно чарівної та розумної книги професора Л.Г.Мельника є прості людські слова «Моїм онукам – Данилу і Даріану і їхньому поколінню» зрозумілі будь-якому батьківському серцю. Але скільки любові і поваги прочитується за цим!

З такою ж любов’ю, повагою до читача будь-якого віку створена блискуча, на мій погляд, книга «Філософськи казки про розвиток (просто про складне)». В ній матеріал подається читачу тонко, із мудрістю в ненав’язливій доступній формі, зі своєчасними зупинками для перепочинку від масиву отриманої інформації, коли можна і побешкетувати, і посміятися, а потім присмирити, і замислитися над прочитаним. Мене дивує насамперед те, як професор Л.Г.Мельник дуже легко і зрозуміло – зовсім і не по-професорськи, а начеб-то граючись – розкриває перед допитливим дитячим розумом найскладніші вихідні категорії світобудови і філософської думки. При цьому він дбайливо, щоб не налякати, а спокійно і зрозуміло їх пояснює. І щоб це усвідомити і бути здатним чітко відповісти своїй дитині на багато запитань, які виявляються несподівано складними для дорослих і разом з тим цілком простими і органічними, щоб їх запитала дитина, НЕОБХІДНО прочитати цю добру інтелігентну книгу, мудрість якої після ознайомлення з нею залишає відчуття радісного умиротвореного спокою. Будемо намагатися передати це нашим дітям і онукам!

З захопленням і вдячністю,

Веклич Оксана Опанасівна, мама і професор (м.Київ)

Серйозно в несерйозності

Назва книги, як правило, відображає в гранично сконцентрованому вигляді ключові моменти її змісту. Нове видання професора Л. Г. Мельника СумДУ винятком не стало. Назва «Філософські казки про розвиток (просто про складне)» красномовно. Поєднання, здавалося б, несумісних речей – «філософські казки» – свідчить, з одного боку, про глибину сенсу і серйозному зміст пропонованих читачеві міркувань, сентенцій, поглядів і висновків, а з іншого – про їх несерйозною формі. Саме так часто сприймається казка, особливо дорослими, забувшими, що в ній присутній той натяк, який добрим молодцям урок.

Подібна «казковість» дозволила на одній сторінці збирати відомі імена з різних часів і просторів, не порушуючи смислової цілісності. Наприклад, вже в 1-й главі «Початок почав» 1-й частині книги під рубрикою «Авторитетні думки» зібралися Цицерон, Стівен Хокінг, Геракліт Ефеський, Халіль Джебран, Гете, Козьма Прутков … З різноманітності їх висловлювань, з волі автора, виникає гармонійний погляд на природу і його таємниці, готуючий читача до зустрічі з тими проблемами, які не тільки сьогодні є актуальними для науки.

Цей прийом використовується і в наступних розділах. Змінюються жанри подачі матеріалу (крім казки з’являються замітка, анекдот, притча, поетичні форми, крилаті вирази), але при цьому з різних точок зору автор фокусує нашу увагу на що розглядається в даній главі проблемі. Що таке розвиток природи і людини? Можливо воно в принципі? Чим відрізняється системна криза системи від структурного? Чи існує взаємозв’язок межу третього сигнальною системою і третя промисловою революцією? Що таке триалектика? Як виглядає закулісся інформації … Можна продовжувати і продовжувати ряд проблем і причин, які ці проблеми породжують і на які автор намагається дати і дає відповіді в не стандартної, що не стереотипної (чим страждають, як правило, наукові роботи), а в оригінальній формі, аж до анекдотичної, не втрачаючи при цьому однак філософської глибини і цілеспрямованості наукового пошуку.

Закономірно, що пророблена Л. Г. Мельником і відображена у книзі робота удостоєна нагороди Державного фонду фундаментальних досліджень України в конкурсі науково-популярних видань, проведеному спільно з МОН і НАН України.

Зустріч з «Філософськими казками» обіцяє багато несподіваною інформації для роздумів представникам самих різних наукових напрямів і, звичайно ж, допитливим студентам.

Василь Васильович Чубур, головний редактор газети «Резонанс»,член Спілки письменників України (м. Суми)

Книга-телескоп

Книжка «Філософські казки про розвиток» нагадує телескоп… У тому розуміння, що вона може змінювати рівень своєї складності, залежно від глибини світогляду конкретного читача…

Прочитала своїй п’ятилітній онуці кілька казок із книги… Їй особливо сподобалась «Казка про квітку, що розмовляє». Онучка вже раз сім просила мене прочитати цю казку, незбагненним чином знаходячи в ній щось своє: співпереживаючи персонажам, дивуючись чомусь, сміючись над чимось.

Ольга Федорівна Білоусова, вчитель-філолог (м. Суми)

Нова книга професора Л.Г. Мельника – неординарне і надзвичайно важлива подія, причому не тільки для наукової спільноти. Віртуозно виконаний видавничий проект реалізовано в жанрі, який є унікальним для наукової літератури. Ми добре розуміємо, що не тільки зміст визначає форму, а й форма дозволяє розвивати і збагачувати зміст. Популярний стиль викладу дає можливості представити науковий результат в новому світлі і, таким чином, побачити те, що недосяжно погляду при висвітленні науковим «прожектором».

Дуже важливо, що в такому вигляді книга надзвичайно приваблива для молодого – покоління учнів середніх і старших класів, студентів. Вона допоможе їм дізнатися і зрозуміти те, чого вони не прочитають в жодному підручнику і/або літературному творі. На мій погляд, книга цікава і дорослому читачеві, оскільки їй притаманні основні властивості бестселера. Від неї важко відірватися. Хочеться побажати автору успіхів у поширенні чудовою книги серед вдячних читачів!

Тарасевич Віктор Миколайович, д.е.н., професор (м. Дніпропетровськ)

Цікава, дотепна, “жива” книга. Зібрання досвіду поколінь. З гумором про серйозне. Щиро дякую за можливість доторкнутися до вічного.

З повагою,

Надія Миколаївна Костюченко, к.е.н, доцент (м. Суми)