15 травня в День української вишиванки в Сумській обласній науковій бібліотеці відбулася тематична презентація книг, підготовлених викладачами, науковцями та студентами кафедри економіки, підприємництва та бізнес-адміністрування (ЕПБА) Сумського державного університету (СумДУ).
Основною темою презентації була проблема впровадження у життя суспільства базових проривних технологій та формування необхідних для цього соціально-економічних умов. Зокрема, підкреслювалася необхідність переходу суспільства до горизонтальних розподілених мереж організації громадських спільнот різних рівнів. Ключовою особливістю такої організації є можливість реалізації принципів: «центр скрізь, периферія – ніде» та «рівні в різному».
Ефективність подібної організації обґрунтована в наукових працях науковців кафедри ЕПБА. Зокрема, в наукових роботах досліджувалася необхідність поєднання економічної конвергенції регіонів країни (вирівнювання їх виробничих потенціалів) з інформаційною їх дивергенцією (збільшенням різноманітності видів продукції, що виготовляється). Саме це дає можливість значно активізувати рух товарно-грошових потоків та інтенсифікувати виробничий потенціал країни.
Ефективність переходу до мережевої економічної організації та реалізації зазначених принципів (зокрема, «рівні в різному») була доведена на багатьох прикладах реального життя. Серед них, перш за все, можна назвати: перемогу протесту мешканців Сум проти об’єднання, а фактично, руйнування сумських університетів. Стійкість сумчан та громадського життя Сум в місячній облозі міста російськими загарбниками, живучість (понад 30 років) і ефективність наукової конференції студентів та молодих науковців «Економіка для екології» при кафедрі ЕПБА, безпрецедентна історія Неплюєвського братства (близько 50 років) на Сумщині, перемога двох суспільних революцій в Україні, діяльність багатьох неурядових організацій на Сумщині і в Україні.
Бібліотеці було передано понад десятка копій різних видів літератури: підручників, монографій, популярних та дитячих книжок. Авторами та творцями книжок, включаючи малюнки їх обкладинок та ілюстрацій є викладач та співробітники кафедри ЕПБА, а також студенти, які навчаються на кафедрі і беруть активну участь у науковому житті кафедри за тим же принципом: «рівні в різному». Зазначалося, що навчальний процес кафедра здійснює на основі власної методичної літератури (підручників, посібників, словників), тобто літератури, підготовленої силою кафедри. До речі, більшість зазначеної літератури знаходиться в фондах Бібліотеки Конгресу США.
В заході взяли участь викладачі кафедри ЕПБА: д.е.н., професор Леонід Мельник, д.е.н., професор Олександр Кубатко, к.е.н., доцент Олександр Маценко, к.е.н., доцент В’ячеслав Вороненко, к.е.н., доцент Юрій Мазін, асистент Юлія Завдов’єва, а також студенти, що вчаться на кафедрі.
Зустріч пройшла в теплій атмосфері. В залі були присутні співробітники бібліотеки, громадськість, журналісти, школярі, студенти ВНЗ, фахівці й керівники підприємств міста.
При підготовці переданої бібліотеці літератури були використані результати кількох проєктів ЄС Жана Моне, які наразі виконуються на кафедрі ЕПБА, зокрема: «Модуль Жана Моне по проривним технологіям для сестейнового розвитку в умовах індустрій 4.0 та 5.0: досвід ЄС (101083435 – DTSDI – ERASMUS-JMO-2022-HEI-TCH-RSCH) (2022–2025) під керівництвом Кубатка О.В.