Пошук
Close this search box.

Всесвітній науковий форум: докладний огляд подій

Директор НДІ економіки розвитку МОН і НАН України (у СумДУ), д.е.н. Леонід Мельник, професор кафедри економіки, підприємництва та бізнес-адміністрування (ЕПБА) СумДУ взяв участь у Всесвітньому науковому форумі (World Science Forum), який проходив 20-23 листопада в Будапешті.

Як одне з пріоритетних розглядалося питання довіри в науці. Констатувалося, що наука нарівні з позитивними змінами й технологічними проривами може своїми відкриттями нести нові загрози й ризики. Тому так важливий контроль суспільства за використанням здобутків наукових досліджень. Особливо це важливо стосовно тих результатів, які можуть використовуватися країнами для реалізації своїх агресивних намірів. Говорячи про довіру в науці, нобелевський лауреат з фізики Такаакі Каджита (Токіо) зазначив, щоб суспільство довіряло вченим, наука максимально має бути по-перше, правдивою, по-друге, зрозумілою, тобто вміти доступно пояснити суспільству зміст і можливі наслідки своїх здобутків.

Можна виділити й інші актуальні проблеми сучасності, які знайшли місце в обговоренні на Форумі.

Динамічний моніторинг стану досягнення цілей сестейнового (sustainable) розвитку. Сучасний стан сенсорних систем у поєднанні з новітніми супутниковими технологіями та великими даними (big data) створюють можливості для контроля за зміною показників стану довкілля, біосфери та клімату ледь не в живому (щомоментному) часі; відповідно це закладає основу для створення принципово нової системи прийняття політичних і організаційних рішень.

Життя в мінливому світі. Прискорення процесів розвитку цивілізації актуалізує необхідність формування нової парадигми дій для життя в мінливому світі. Відзначалося збільшення рівня невизначеності, вірогідності та ризику в умовах сучасного фазового переходу до нових суспільних засад в ході сучасних промислових революцій (Industries 3.0, 4.0, 5.0). Констатувалося збільшення кількості природних, епідеміологічних та соціальних надзвичайних ситуацій. Це включає створення безпрецедентних систем їх прогнозування, моніторингу та попередження на основі сучасних наукових знань.

Альтернативний вимір ВВП. Сьогодні відбувається орієнтація на економічні цілі розвитку, концентрованим виразом чого є ВВП країн й економічних суб’єктів. Це починає ставати суттєвим гальмом у досягненні багатогранних цілей сестейнового розвитку. На Форумі було запропоновано кілька підходів до формування альтернативної метричної системи виміру досягнення цілей сталого розвитку під умовною назвою «»сестейновий ВВП (sustainable GDP, або sGDP). Цей умовний показник міг би формуватися на основі трьох ключових груп показників, які б відображали крім економічних результатів також стан природних систем і комплекс соціальних показників. Окремо відзначалося те, яку дисгармонію вносять в досягненні цілей сестейнового розвитку збройні конфлікти, зокрема, агресія росії проти України.

Освіта для цілей сестейнового розвитку. Освіта й виховання молоді є ключовою ланкою розгалуженого інструментарію для досягнення цілей сестейнового розвитку. Динамізм сучасного суспільства й мінливість стану природного та соціального середовища зумовлює побудову динамічної системи освіти й виховання поколінь, яким належить приймати рішення вже в недалекому майбутньому. Це вимагає запровадження як мінімум двох важливих заходів. По-перше, має бути впроваджена система навчання й ретренінгу самих вчителів. По-друге, необхідно створення динамічної системи з відповідними формами врахування думки молоді та її активної участі в прийнятті рішень.

Еволюція штучних форм життя. Сьогодні людство – на порозі створення нових сутностей природи, які мають потенціал до самоорганізації та саморозвитку. Створення нових штучних біологічних організмів, розвиток штучного інтелекту кіберфізичних систем та машинного навчання стають реальністю нашого життя. Це закладає основу нового безпрецедентного виду еволюції – еволюції штучних форм життя та інтелекту, створених людиною. Невід’ємною необхідністю стають проблеми побудови обґрунтованих траєкторій коеволюції суспільства та згаданих штучних сутностей.