Пошук
Close this search box.

Симбіоз віри, науки та праці – унікальний досвід минулого для сьогодення

Симбіоз віри, науки та праці – унікальний досвід минулого для сьогодення

27 вересня у Воздвиженському (Сумська область) відбулося відкриття меморіальної дошки, присвяченої пам’яті Хрестовоздвиженського Трудового Братства, заснованого Миколою Миколайовичем Неплюєвим.

Подія була присвячена 135-річчю від дня народження учня Неплюєва – всесвітньо відомого селекціонера Семена Федоровича Черненко, героя соціалістичної праці, лауреата Державної премії СРСР. За своє життя він вивів більше 70 сортів яблуні та груші, у тому числі 16, – перебуваючи у Братстві.

З 1889 р. по 1929 р. існувала ця унікальна громада, перебуваючи у постійно прогресивному розвитку та дивуючи світ своїми феноменальними результатами: телефонізація – у 1890-х роках, електрифікація – у 1900-х роках. Усі члени Братства отримували першокласну освіту (еквівалентну нинішньому рівню бакалавра), а також музичну і естетичну освіти, у багатьох була університетська освіта. Світ не знав слів «інформація» і «генетика», коли С.Ф. Черненко у 1903 р. вивів свій перший сорт яблуні. До 1929 р. господарство фактично перетворилося у промислово-індустріальний комплекс практично з повним циклом переробки продукції рослинництва, тваринництва, лісового господарства. Існували свої симфонічний і народний оркестри, театральна трупа, видавництво, центр туризму, чорно-біла фотографія – з 1890-х років, кольорова – з 1916 р. Громада перестала існувати в період сталінської колективізації.

У заході взяли активну участь В.М. Авдасьов – директор народного музею «Трудове Братство ім. М.М. Неплюєва», В. Шейко – директор центру «Рідний край», с.н.с. МДУ, к.б.н. Н.В. Будаговська – онучка С.Ф. Черненко, представники місцевої адміністрації, підприємці, викладачі й учні місцевої школи, представники Ямпільського відділення Сумського земляцтва у м. Києві – С.І. Виноградова й О.А. Полозов та ін. Від СумДУ участь узяли викладачі кафедри економіки та бізнес-адміністрування: д.е.н. Л.Г. Мельник, к.е.н. О.М. Маценко, к.е.н. І.Б. Дегтярьова.

На зустрічі була презентована нова монографія професора Л.Г. Мельника «Сходження до Утопії, або Машина часу М.М. Неплюєва». Обговорювалися також питання сталого садівництва, еколого-економічного оптимального використання територій, розвитку безвідходного виробництва, підвищення ефективності с/г виробництва, у тому числі на основі синергетичного потенціалу.

Відомо, що М.М. Неплюєв розробив унікальну систему виховання і освіти селянських дітей, яка стала основою їх особистісного розвитку. При навчанні простих дітей акцент робився на розвиток кращих людських якостей. Завдяки тому, що Микола Миколайович приділяв особливу увагу розвитку талантів своїх вихованців, із Братства вийшло багато письменників, поетів, композиторів, художників, учених і представників інших професій. Важко повірити, що їх подарувало світу невелике за чисельністю селище, у якому проживало у різні роки від 500 до 700 людей.

У Воздвиженському Неплюєвському Братству вдалося створити унікальний аграрний комплекс, який мав дуже високі врожаї, рівних яким не було у всій окрузі. Завдяки десятипільній системі тут за всю історію не було жодного неврожаю. Сад зимостійких сортів яблук існує й відтворює колосальні врожаї донині. Плоди користуються великим попитом у країнах Європи у зв’язку з високим вмістом вітамінів.

М.М. Неплюєву вдалося на практиці реалізувати еколого-економічну відтворювальну систему на принципах християнської любові, що повинно було стати основою для матеріального та духовного благополуччя майбутніх поколінь. Сьогодні ми можемо скористатися цим унікальним історичним прикладом, вивчивши їх наукові методи виховання, організації, а також сталого ведення аграрного комплексу.