Празький дайджест |
З 11 по 14 листопада зав кафедри економіки та бізнес-адміністрування СумДУ, директор Інституту економіки розвитку, професор д.е.н. Л.Г. Мельник відвідав на запрошення директора інституту Сталого розвитку та бізнесу доктора, професора Петра Шауера Празький університет економіки (ПУЕ, який входить до 700 провідних університетів світу. Мета візиту – науковий і викладацький обмін. Зауважимо, що два роки тому доктор Шауер відвідав СумДУ та прочитав лекцію в рамках студентської конференції «Економіка для екології». Відзначимо також, що доктор П. Шауер входить до складу редколегії міжнародного журналу «Механізм регулювання економіки», що видається в СумДУ. За час візиту проф. Л.Г. Мельником були прочитані три лекції:
Крім того проф. Л.Г. Мельником була представлена на конференції наукова доповідь «Формування стратегій управління екологізації економіки», підготовлена з доцентами кафедри економіки та бізнес-адміністрування СумДУ, к.е.н. А.В. Кубатко та к.е.н. О.М. Дериколенко. Особливий інтерес у слухачів викликала теза лектора про необхідність оволодіння тріалектичним методом управління економічними системами, основоположником якого він є. Метод спирається на використання відтворювального механізму самоорганізації відкритих стаціонарних систем (включаючи соціально-економічні системи) на основі триєдиної взаємодії трьох груп факторів: матеріально-енергетичних, інформаційних та синергетичних (тобто зв’язків, відносин, комунікацій). На конкретних прикладах було продемонстровано відмінність «жорстких» і «м’яких» методів природокористування. «Жорсткі» методи впливають головним чином на матеріально-енергетичні фактори, «м’які» – на збалансоване використання всієї тріади чинників і відтворювальний механізм в цілому. Перші – забезпечують економію ресурсів на кожній окремій економічній стадії і величезні втрати по всьому економічному циклу. Значна вигода других виявляється при цілісному погляді на весь цикл процесів функціонування системи. Так, суцільна вирубка дерев у лісі забезпечує дешеву деревину, але тягне за собою втрату 57 з 58 еколого-соціо-економічних функцій лісу (водоохоронних, кліматорегулюючих, рекреаційних тощо). Вибіркова вирубка деревини значно дорожча, але дозволяє зберегти цілісний механізм самовідтворення лісової екосистеми з усіма її функціями.
Професор Л.Г. Мельник запросив колег до публікації в міжнародному науковому журналі «Механізм регулювання економіки», головним редактором якого він є. Лекція для учасників конференції Д-р. П. Шауер представляє лекцію Л.Г. Мельника На лекції для аспірантів ПУЕ Лекція для студентів Прага живе спокійним неметушливим життям. Хоча листопадові дні принесли майже зимову прохолоду, місто намагається компенсувати її душевною теплотою, радо зустрічаючи гостей. Навіть у дні пізньої осені квіти неподалік від Празького університету економіки зберігають свою літню красу Відчувається наближення передріздвяних днів… Прага готується до глобалізації. Позначення у сквері, зрозумілі будь-якою мовою: «не розводити», «не топтати», «не вигулювати», «не розбивати» Місто також ретельно підготувалося до холодного опалювального сезону У Празі не так багато пам’ятників героям, зате на її вулицях і площах можна часто зустріти пам’ятники простим людям. Головний герой боротьби за незалежність в роки окупації 1938-1945 – весь чехословацький народ Дівчина з голубом радує око перехожих в будь-яку погоду Обідня перерва у «живих пам’ятників» … А цьому «пам’ятникові» на обід ще потрібно напрацювати, точніше: «налітати» Цей гітарист під стінами старовинного замку ніколи не сумує Дует відбитого в граніті барда та його сучасного колеги Можливо, в цьому пивбарі «У яру» нерідко засиджувався великий Я. Гашек, подумки розмовляючи зі своїм героєм Швейком Виявляється, ресторан при невеличкому, але затишному готелі «Амадеус», де довелося жити професору, патронується французькими акторами П. Рішаром і Ж. Депардьє (вони постачають сюди своє вино і нерідко навідуються самі) |