Пошук
Close this search box.

Новозеландський дайджест

Новозеландський дайджест

Нещодавно з Нової Зеландії повернувся зав. кафедри економіки та бізнес-адміністрування СумДУ та директор інституту економіки розвитку МОНУ і НАНУ д.е.н., проф. Л.Г. Мельник, де в січні-лютому він проходив місячне науково-викладацьке стажування в університеті Мессей (Massey), Окланд.

За час стажування зібрані додаткові матеріали для міжнародного підручника «Економіка і бізнес», підготовлений розділ для навчального посібника «Економіка розвитку», чорновий варіант рукопису монографії «Управління розвитком економічних систем: тріалектичний підхід» і наукова стаття.

Проф. Л.Г. Мельником прочитана лекція для аспірантів. Він також виступив на науковому семінарі «Економіка сталого розвитку», провів ряд робочих зустрічей з ученими університету. Значний інтерес викликав представлений в його доповіді тріалектіческій підхід до дослідження процесів розвитку систем на основі трьох природних начал: матеріально-енергетичного, інформаційного та синергетичного. Перше рухає, друге – направляє, третє – об’єднує і творить.

На науковому стажуванні в університеті Massey

Виступ проф. Л.Г. Мельника на науковому семінарі

Полеміка під час виступу Л.Г. Мельника

Зустріч з науковцями та викладачами за круглим столом

Проф. Л.Г. Мельник провів також низку робочих зустрічей з ученими університету, зокрема: з Dr. Г. Чангом (який досліджує проблеми формування стандартів у бізнесі), з Dr. Б. Мойле (досліджує економічні проблеми сталого розвитку, в тому числі, в такій екзотичній для України сфері, як утримання крокодилячих ферм в Австралії), з Dr. К. Галловеем (досліджує економічні аспекти формування комунікацій).

Робоча зустріч з проф. Г. Чангом

Робоча зустріч з проф. Б. Мойле

Вдалося також дослідити на місці практичні сторони реалізації ідей сталого розвитку в Новій Зеландії.

У пташиному заповіднику

Нову Зеландію, мабуть, можна назвати країною перемігшого соціалізму: скрізь безкоштовні парковки, всі пляжі теж безкоштовні, а їх – більше тисячі (тільки упорядкованих, де безкоштовні туалети з водою, умивальником і туалетним папером). Як тут не згадати пляжі нашої Ялти – без будь-яких зручностей, зате з разової платою за вхід від 100 гривень?!

Пляж в затоці Браунс з громадською шашличницю

Втім, можна, сказати й інакше: Нова Зеландія – країна сталого розвитку, що перемагає. Тут люди навчилися дбайливо вписуватися в природу, а природі комфортно існувати разом з людиною. Частка електроенергії, виробленої за рахунок відновлюваних джерел енергії наближається до 80% при повній забороні використання ядерної енергії (включаючи заборони на судна з ядерними двигунами).

Пейзажі Нової Зеландії

Нова Зеландія, країна з 4 мільйонним населенням на площі, рівній майже площі Великобританії – вся, як одне дбайливо доглянуте помешкання, де кожен відчуває себе його мешканцем. Так дбайливий господар ретельно і дбайливо облаштовує свій будинок і свій двір, ретельно продумуючи кожну деталь: де поставити лавочку, де прокласти пішохідну стежку, де облаштувати дитячий майданчик. Стерильна чистота в парках і лісах, ідеальна якість доріг і тротуарів, де можна ходити босоніж, що багато хто і робить.

За весь час вдалося тільки один раз зафіксувати папірець, кинутий на газон

Лавка для відпочинку на березі моря

Чи можна де ще бачити зачищені рівні між бетонними плитами, щоб у темряві або, зазівавшись, хто-небудь ненароком не спіткнувся?!

Міст для захисту коріння дерева

Зачищені стики між плитами на суспільній стежці

Тротуар в районі Майрангі м. Окланда

Все дуже економно, людяно і красиво. Колись давно (вже більше 120 років тому) наш співвітчизник М.М. Неплюєв сформулював принцип стилю життя для людей: «дешева, здорова, витончена простота». Це – про теперішню Нову Зеландію.

Новозеландцам непритаманний дух матеріальної наживи і змагальність за багатство. Вони аж ніяк не аскети, але навчилися задовольнятися малим для свого максимального особистісного розвитку і щасливого життя.

Юні яхтсмени (діти від 8 до 12 років) у морі

На березі юних моряків зустрічають старші (батьки, дідусі, бабусі, брати, сестри)

Вражає рівень самоорганізації лівійців (так себе називають мешканці НЗ). Молодь (юнаки та дівчата) стрибають з пірсу в воду. Стрибати можна тільки під час припливу, інакше можна розбитися. Юні пірнальники повинні щоразу заново самостійно визначати час, коли можна стрибати: «тільки-що було можна, а мить по тому – вже небезпечно» або «секунду тому ще було не можна, а тепер – стрибай!»

Юні пірнальники

Маленький ківієц опановує навички самостійного життя

У новозеландців – не в честі гучні фрази і заклики до патріотизму. Тут просто всі люблять землю з природою, на якій живуть.

Хто зі старшого покоління не пам’ятає фразу з пісні геніального В. Висоцького: «…В общественном парижском туалете я видел надписи на русском языке». У Новій Зеландії в громадських туалетах автор репортажу зустрів лише один напис і той – англійською (поруч із зливним бачком): «Майбутнє твоєї країни – в твоїх руках».

Написи в громадському туалеті «Будь ласка, допоможи утримувати це громадське майно і економити воду»


Іноді може скластися враження, що ти на іншій планеті. Біля дороги – самотній столик з фруктами і овочами (яблука, полуниця, помідори) і напис: «лавка чесності». Поруч – коробка, куди потрібно опускати гроші. На бензоколонці бачимо напис: «Переконливе прохання: не забувати розплачуватися, після того, як Ви заправили машину» (Ай-яй-яй! Невже хтось забуває!? У нас таких написів немає – напевно, водії більш чесні…).

Але найбільшою дивиною, мабуть, слід визнати муніципальних чиновників. Умудрятися підтримувати такий порядок при досить скромних бюджетах! Це що-ж: все до останнього цента – у благоустрій?! А ні «відкатів», а ні «заносів», тобто повсякденних ста ндартів пострадянського простору та Митного Союзу?!

Мабуть, безжалісні ківійці всю «чорну роботу» перекладають на тварин (куди дивляться захисники біоетики?!). Щоб хоч якось підтримати баланс між добром і злом бідні пернаті і тваринки змушені пуститися у всі тяжкі. Птах «пукето» краде помідори. А недавно на «гарячому» був спійманий кіт-шахрай, який крав у відвідувачів пляжу їх шкарпетки (про що чесно написала одна з центральних газет), помістивши фото чотирилапого «крадія».

Кіт-злодюжка, спійманий на місці злочину

6 лютого новозеландці відзначали своє національне свято. Проф. Л.Г. Мельник вирішив його також відзначити по національному – на лижах.

У манежі «Снігова планета» (температура всередині -5 С̊ зовні +25 С̊)

Баскетбольний майданчик біля пляжу Майрангі, що дозволяла підтримувати спортивну форму. Поруч роздягальня з водою і туалетом. Все – суспільне, а значить – безкоштовне.

Понад півтора століття тому 26-річний М.Ю. Лермонтов у вірші «Три пальми» фактично сформулював передумову сталого розвитку і показав модель екологічної кризи. У спекотній пустелі – квітучий оазис. Три пальми охороняють від спеки джерело, а воно дає життя пальмам. Але одного разу сталося непоправне. Зупинився караван, і в сутінках безжально застукали сокири, знищуючи заради дров для вогнища величні пальми… Фінал сумний: вітер заносить піском, джерело води, що залишилось беззахисним. Квітучий оазис перетворюється на мертву пустелю.

Три пальми в Затоці Муррей, околиці Окланда

На щастя, свої три пальми Нова Зеландія надійно зберігає.