Херсонський дайджест |
З 28 по 30 травня 2014 року зав. кафедри економіки та бізнес-адміністрування Сумського державного університету, директор Інституту економіки розвитку МОНУ та НАНУ д.е.н., професор, Л.Г. Мельник взяв участь у виїзному засіданні Комісії з екології, охорони навколишнього середовища та збалансованого природокористування науково-методичної ради МОН України. На пленарному засіданні, яке проходило в стінах Херсонського аграрного університету обговорювалися завдання, проблеми та перспективи екологічної освіти в Україні. З ключовою доповіддю виступив голова Комісії, ректор Одеського державного екологічного університету, професор С.М. Степаненко.
У дебатах виступили ректор Херсонського державного університету (ХДУ), професор О.Є. Ходосовцев, ректор Херсонського державного аграрного університету, професор В.В. Базалій, зав. сектором природничої та аграрної освіти Інституту інноваційних технологій і змісту освіти МОН України Н.І. Тимошенко, а також інші учасники засідання.
Далі члени Комісії взяли участь у роботі науково – методичного семінару «Сучасний стан навчально-методичного забезпечення екологічної підготовки». Семінар пройшов на навчально-виробничій базі «Буревісник» ХДУ в смт. Лазурне. Виступаючи на семінарі, проф. Л.Г.Мельник запропонував поступово (спочатку в науковій та освітній літературі, а потім і в законодавстві) перейти до нової термінологічної основи. Замість російськомовного терміну «устойчивое развитие» та україномовних термінів: «сталий розвиток», «стійкій розвиток», «екологічно збалансований розвиток» – пропонується використовувати «кальку» з англомовного терміна «sustainable development», а саме: «сестейновое развитие» (укр. – «сестейновий розвиток»). Це дозволить в російській і українській мовах забезпечити адекватну вербальну форму для настільки багатогранного і об’ємного змісту, який має прийняте на Самміті в Ріо-де-Жанейро (1992 р.) поняття «sustainable development». Крім того, це дасть можливість уникнути нашарування двох різних понять. Як відомо, термін «сталий/стійкий розвиток» (наприклад, підприємства або країни) існував задовго до 1992 року і успішно продовжує існувати досі. У зазначеному контексті ніякого відношення до питань екології або соціального життя він не має і означає всього-на-всього стійкі темпи приросту обсягу виробництва. У зв’язку з відсутністю адекватного терміна сьогодні виникають також непереборні проблеми з перекладом на російську та українську мови цілого ряду понять: sustainable transport, sustainable settlement, sustainable goods. Навряд чи варто пояснювати, наскільки безглуздими будуть переклади зазначених понять з використанням слів «стійкий» або «сталий». Чи взагалі мають право на існування «нестійкий» транспорт, «нестійкі» поселення або «нестійкі» товари? Термін же «сестейновий» (укр. – «сестейновий») цілком адекватно пов’яже відповідні слова з тим змістом, який закладався в 1992 році у визначення «sustainable development». Пропозиція про новий термін була підтримана більшістю учасників семінару. У колективній дискусії народилося навіть нове поняття: «сестейнологія» – тобто наука про сестейновий розвиток. Учасники семінару мали можливість здійснити водну екскурсію територією запроектованого Національного природного парку «Нижньодніпровський». Завершальною точкою екскурсії було місто Гола Пристань.
Була здійснена також пішохідна екскурсія по «Джарілгацькому» Чорноморському біосферному заповіднику. На конкретних прикладах учасники змогли переконатися, до яких наслідків може вести непродумана екологічна політика . Неконтрольований відбір піску для промислових цілей в 1990-ті – на початку 2000-их років призвів до розмиву безцінних пляжів в районі селища Лазурний. Зруйнованою виявилася також значна частина рекреаційних споруд. Тільки посилення екологічного контролю в середині 2000-х років дозволило повернути частину пляжів.
Серед учасників семінару народилася іронічний жарт. У розхожій фразі: «Мужик сказав – мужик зробив!» – відсутня одна дуже важлива компонента: «Мужик подумав!». Саме в такому повному вигляді дана фраза повинна стати ключовим принципом при реалізації будь-яких дій впливу на природу. Для проф. Л.Г. Мельника, який є громадським тренером з баскетболу, приємним сюрпризом стало зустріти споріднену душу – баскетболіста-науковця, к.геогр.н., доцента кафедри екології та географії ХДУ А.В. Давидова. Він не тільки тренує виступаючу в першій лізі України жіночу команду ХДУ «Таврійська зірка», а й призначений тренером національної кадетської збірної України (дівчата – 15–16 років).
Херсонщина приємно здивувала своїм проукраїнським духом і великою кількістю національних прапорів – навіть над приватними будинками. Нерідко учасників семінару місцеве населення вітало по-національному: «Слава Україні!». У відповідь звучало бадьоре – «Героям слава!»…
…Це вселяє оптимістичні надії на квітуче майбутнє країни.
|