13 січня 2025 року розпочався унікальний навчальний курс «Європейські практики наукової досконалості в цифрову еру», який триватиме до 7 лютого. Захід організований у межах проєкту кафедри Жана Моне «Зміцнення лідерства та спроможності ЄС у сфері науки та інновацій» (101175767—EU_STRENGHTS—ERASMUS-JMO-2024-HEI-TCH-RSCH, 2024–2027), який реалізується кафедрою економіки, підприємництва та бізнес-адміністрування Сумського державного університету за підтримки Європейського Союзу.
У перший день занять – 14 січня – до онлайн-сесій долучилися понад 450 представників закладів вищої освіти та науково-дослідних інституцій з різних регіонів України. Це підтверджує актуальність курсу для дослідницької спільноти. Перші лекції та тренінги провела координаторка курсу та керівниця проєкту, доцентка кафедри економіки, підприємництва та бізнес-адміністрування СумДУ — Інна Коблянська.
Основні теми першого дня
Лекції й тренінги першого дня були присвячені впровадженню практик відкритої науки та FAIR принципів управління даними, які є основою сучасних досліджень у ЄС. Розглядали роль та значення відкритої науки для сприяння інноваціям та забезпечення сталого розвитку суспільства, зміст та важливість дотримання принципів FAIR в управлінні дослідницькими даними.
Окрема лекція була присвячена питанням етики та приватності даних в ЄС. Дослідили принципи інформаційної та дослідницької етики, їх інтеграцію в контексті цифрової трансформації та вдосконалення дослідницьких практик у роботі з даними. Лекторка детально пояснила зміст сучасних європейських настанов та рекомендацій щодо дослідницької доброчесності, відповідального використання штучного інтелекту в дослідженнях, а також положень європейського та національного законодавства про приватність даних, способи забезпечення відповідності ним у дослідницькій роботі.
Під час тренінгу були детально розглянуті сервіси європейської платформи інструментів реалізації практик відкритої науки – OpenAIRE. Особлива увага була приділена інструменту поширення наукових результатів – репозиторію Zenodo, а також створення планів управління даними – Argos. Лекторка детально розповіла про етапи завантаження наукових даних, специфіку їх оформлення та параметри розміщення (ліцензія, доступ, метадані). Учасники мали змогу працювати одночасно з лектором і безпосередньо тестувати ці інструменти. За час тренінгу, слідуючи інструкціям тренерки, учасникам вдалось успішно поширити власні наукові праці у відкритому доступі, з присвоєнням ідентифікатора DOI.
Особливості курсу
Курс створений для того, щоб сприяти поширенню в Україні кращих європейських практик проведення досліджень, побудованих на даних, розвитку інноваційних підходів до дослідження даних, потенціалу та інтеграції української науки як частини європейської спільноти.
Ураховуючи сучасні виклики – відсутність електричної енергії та небезпеку – командою проєкту розроблено спеціалізований курс на електронній навчальній платформі, доступ до якого отримали всі зареєстровані учасники. Це забезпечує можливість мати постійний доступ до відео-записів сесій та навчальних матеріалів, сприяючи високій якості реалізації цієї навчальної ініціативи.
Що далі?
Вже незабаром відбудуться наступні онлайн-сесії курсу, де будуть розглянуті європейські підходи до дизайну дослідження, збирання та управління даними, аналізу даних, академічного письма та можливостей фінансування досліджень в ЄС від членів команди Др. Василя Квартюка, Олексія Єгорченкова, Олександра Кубатка, Інни Коблянської.
Щиро дякуємо учасникам за інтерес і активність та запрошуємо долучитися до наступних сесій!
Проєкт фінансується Європейським Союзом. Висловлені думки та погляди є лише особистими думками авторів і не обов’язково відображають позицію Європейського Союзу чи Виконавчого агентства з освіти та культури ЄС (EACEA). Європейський Союз та EACEA не несуть відповідальності за ці погляди.